פוליטיקהצפה בהכל

שער שכם- פיגוע הדקירה והתייחסות השר עמר בר לב לאירוע

בעקבות פיגוע הדקירה שהתרחש בשער שכם בירושלים, השר לביטחון פנים עמר בר לב הגיב בראיון שערך להתנהלות הלוחמים ולחקירה שנפתחה בעקבות זאת.

בבוקר יום ראשון גיבה השר לביטחון פנים, עמר בר- לב את פעולת לוחמי משמר הגבול שירו למוות במחבל הפלסטיני שביצע פיגוע דקירה באזור שער שכם בירושלים. בסרטון שפורסם שאורכו כפחות מדקה רואים את המחבל חוצה במעבר חצייה בעיר ומזנק על תלמיד ישיבה ומנסה לדקור אותו בראש.

הצעיר נדקר בצוואר ובאותו הרגע רואים את שני הלוחמים מגיעים לאזור ויורים במחבל, בסרטון נוסף שפורסם רואים כי גם כאשר המחבל שכוב על הרצפה הוא נורה פעם נוספת. אחד הלוחמים דיבר לאחר החקירה ואמר: "החקירה פוגעת בי, לא מבין למה בכלל נחקרתי".

התייחסות השר עמר בר- לב לסרטונים לגבי הפיגוע בשער שכם 

השר אמר בראיון שערך "הלוחמים פעלו כנדרש". החקירה שנפתחה בעקבות האירוע זכתה לביקורת חריפה ברשתות אך בפרקליטות אמרו כי מדובר בנוהל קבוע, עוד הוסיפו בפרקליטות התייחסות ואמרו: "אין בקיום החקירה כדי להטיל דופי בהתנהלות השוטרים באירוע. החובה של מח"ש באירועים מסוג זה היא לשמור בקפידה על דרישות החוק, והצורך להגן על חיי אדם באשר הוא אדם אך בין החובה לאפשר ללוחמי המשטרה להגן באופן אפקטיבי, ללא מורא, על חיי הציבור מפני גורמים עוינים".
לאחר החקירה הלוחמים שוחררו בלי שום תנאי אך נשקם נלקח. השר בר לב עוד הוסיף התייחסותו ואמר: "נקודת התורפה בכל התהליך היא שהמשטרה מנועה מלערוך תחקיר מבצעי ברגע שיש חקירת מח"ש, אז זה פגם אחד שצריך לתקן בחקיקה. מעבר לכך, מח"ש היא גוף עצמאי. זה דבר נכון שהיא תהיה עצמאית, היא כפופה למשרד המשפטים, ולכן ההחלטות שהם מקבלים זה על פי שיקול דעתם" הוא הוסיף גם בהתייחסות לעמדתו האישית ואמר: "דעתי האישית היא שלא היה צריך לפתוח בחקירה, אבל זה גוף עצמאי".
כאשר נשאל האם החקירה הייתה טעות לדעתו הגיב" "מניסיוני, במצבים כאלה שאתה חייב לקבל החלטות תוך שניות, השוטרים פעלו בצורה נכונה ולכן לא היה מקום לבדיקה נוספת. שרואים רק את שבע השניות האחרונות של הסרטון, שכביכול רואים מחבל לכאורה תמים שוכב על הרצפה ויורים בו, זה כמובן מעוות את התמונה וזה מה שבלבל הרבה גורמים וייתכן גם את מח"ש". הלוחמים קיבלו יום מנוחה וצפויים לחזור ליחידה ולקבל נשק מחדש ולחזור לפעולה שגרתית.
בחודש האחרון התרחשו כבר שלושה פיגועים בעיר ירושלים והשר הביא תקווה כי לא מדובר בתחילתו של גל משמעותי יותר. הוא התייחס גם לתגובה של חמאס ולניסיון שלהם להבעיר את המצב ביהודה ושומרון: "אין ספק שחמאס מעודד את האירועים האלה.
בעקבות האירועים הקשים בקורים בתקופה האחרונה עולות חששות בקרב האזרחים ויש דיווחים על תחושה של איבוד שליטה בכל הנוגע לביטחון הפנים, השר התייחס לדבר ואמר בראיון שנערך: "אני לא מתווכח עם תחושות, מטרת העל שלנו היא שתחושת האזרחים, יהודים וערבים, ירגישו ביטחון וזו משימתנו. משטרת ישראל עושה שיתוף פעולה עם משרדי ממשלה. המשטרה עושה גם מבצעי פשיטה, איסוף נשק ומציאת נשק בלתי חוקי, מאבק נגד סמים ומשפחות הפשע, סוגרים להן עסקים. אלה דברים שלא נעשו שנים. אין לי ספק שזה יביא את התוצאות שכולנו מצפים להן". 
לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך –

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button