טוב לדעתרץ ברשת

תכונות אופי של אנשים ואיך לדעת על פי זה מי הבן אדם

תכונות אופי מבוססות על אישיות, מוסר, אתיקה והאמונות אישיות. מודעות למאפיינים ולתכונות האישיות מאפשרת ניבוי משמעותי של התנהגויות.

תכונות אופי מבוססות על אישיות, מוסר, אתיקה והאמונות אישיות. מודעות למאפיינים ולתכונות האישיות מאפשרת ניבוי משמעותי של התנהגויות ועמדות של אנשים.

העולם של היום שונה מהעולם שהיה לפני שנה, חמש שנים או עשר שנים. בזכות הרשתות החברתיות, הנגישות הקלה של כלי התקשורת והמגעים הבינלאומיים עם אנשים, מאגר האפשרויות והמידע הזמין מתרחבים ללא הרף.

ללא מושג ברור לגבי תכונות האופי של אנשים, התקשורת עשויה להיות מורכבת ומבלבלת. האישיות של כל אחד היא ייחודית, אבל עם הכרת תכונות אופי של אנשים, והבנת הגורמים שהופכים אותם למי שהם, עשויה להוביל ליותר שביעות רצון מהחיים, לבחירות טובות יותר בחיים ולהצלחה כללית במישור האישי והמקצועי כאחד.

הגדרות תכונות אופי ואישיות

בעוד שאופי ואישיות משמשים שניהם לתיאור התנהגויות של מישהו, שני המונחים נוגעים להיבטים שונים של אותו אדם. האישיות של האדם גלויה יותר, בעוד האופי של האדם מתגלה לאורך זמן, דרך מצבים משתנים.

אמנם קל יותר לזהות את האישיות, אבל היא ברובה סטטית ואיטית להתפתח. מצד שני, לוקח יותר זמן להבחין בדמות אבל קל יותר לשנות. הסיבה לכך היא כי תכונות אופי מעוצבות על ידי אמונות, ועם מספיק מאמץ ומוטיבציה, שינוי נקודת המבט וההשקפה של האדם על העולם יכול להוביל לשינוי באופיו.

הגמישות של אופי הגיונית כשבוחנים את האבולוציה האנושית

על מנת לשרוד, האדם הקדמון נאלץ להסתגל לסביבות חדשות ולהשתנות עם הזמן – וזה נשאר נכון בעידן המודרני. אם אדם מחשיב ששינוי בסביבתו הוא משמעותי, אז האמונות שלו ישתנו כדי להתאים את השינוי.

לדוגמה, אדם שעשוי להיות בעל אישיות ביישנית יכול ללמוד לשנות את יחסו לדיבור בפני קהל כאשר הוא נכנס לתפקיד של מורה. הדרישות החברתיות והחיצוניות החדשות מובילות לשינוי פנימי שמשנה את התנהגותו.

בדרך זו, גם אם ההעדפה המולדת של אדם היא להירתע מהציבור, האמונות והערכים המעצבים את התנהגותו יכולים להתפתח ולשקף את הערכים של הקבוצות והקהילות המיידיות שלו. מודעות וכושר הסתגלות כאלה עוזרים להישרדות. כלומר, למרות המשמעות של תכונות אופי מולדות, ניתן להתגבר עליהן כנדרש על ידי דרישות אישיות או תרבותיות.

תיאוריות תכונת אופי

כלים לזיהוי תכונות אישיות מעולם לא היו בשפע, למרות אלפי מבחני האישיות שזמינים היום, אבל הכמות הגדולה של מבחנים אלו אינה מעידה על איכותם. בשל שונות עצומה באישיות, קשה לחלק אנשים בצורה מסודרת לסיווגים שונים.

במקום זאת, הערכת אנשים לפי תכונות אופי נפוצות ביותר יכולה להעצים אנשים להסיק מסקנות לגבי התנהגותם של אנשים אחרים על ידי התבוננות בממוצע הבחירות שלהם.

ביקורת מרכזית היא שהתוצאות של הערכות המבוססות על פרופיל מחלקות אנשים לקטגוריות מסוימות (למשל, תיוג מישהו כמוחצן או מופנם; הוגה דעות או רגיש), אבל מעטים הדברים בחיים שהם כל כך שחור ולבן.

במציאות אנשים מפגינים תכונות אופי שונות ומנוגדות

תכונות אופי של אנשי רבים מבוססים על סולמות ערכים עם קטבים מנוגדים, וכל אדם נמצא איפשהו בין שני קצוות הרצף הזה (למשל, סולם מופנמות-מוחצנות).

במילים אחרות, אם תכונות האופי נמדדות לפי גובה התכונה על הסולם, אנשים היו מסווגים כגבוהים או נמוכים, למרות שרוב האנשים נמצאים בטווח של גבהים בינוניים. בהתאם, לא ניתן לקבוע במדויק קטגוריות של תכונות אופי, אלא להעריך את הרצפים של המרכיבים השונים שמרכיבים את התכונות של כל אדם.

תכונת הפתיחות

תכונה זו מתארת את אהבתו של אדם לחוויות חדשות. אנשים עם תכונות אופי גבוהות נוטים להיות יצירתיים. אנשים עם שממוקמים נמוך יותר על סולם הערכים, נוטים להיות שמרניים ומעדיפים שגרה.

תכונת החריצות

תכונה זו מראה על הנטייה של מישהו להתארגנות. אלו עם ציונים גבוהים נתפסים כבעלי מוטיבציה, ממושמעים ואמינים. ציונים נמוכים יותר מצביעים על מישהו פחות אחראי, שאפשר להסיח את דעתו בקלות.

תכונת המוחצנות

תכונה זו מציינת עד כמה אדם יכול להיות עליז ותקשורתי. אם במבחן תכונות אופי הנבחן מקבל ציון גבוה במוחצנות, הוא נוטה להיות חברתי וסביר שישיג את מטרותיו. ציונים נמוכים מעידים על מישהו מופנם וכנוע יותר לסמכות.

תכונת הנוחות

תכונה זו מתארת כיצד מישהו מקיים אינטראקציה עם הסובבים אותו. ציונים גבוהים מצביעים על כך שאדם נוח הוא אדם חם וידידותי. אלה שנוטים להיות יותר אגוצנטריים וחשדנים (או אפילו ביישנים) נוטים לקבל ציון נמוך יותר.

תכונת הנוירוטיות

יציבות רגשית יכולה לחשוף הרבה על הסבירות שמישהו יפתח מצב רוח וחרדה. במבחנים של הערכות תכונות אופי, ציונים גבוהים על נוירוטיות מצביעים על מישהו שהוא פחות בטוח, וציונים נמוכים מתארים אדם רגוע ובטוח בעצמו.

הבנת מאפיינים חיוביים ושליליים

עם הבנת ההבדלים בין אישיות לאופי, ניתן לבחון את המאפיינים הרחבים יותר הקשורים לתכונות אופי חיוביות ושליליות.

כשמבינים את מרכיבי האישיות, ניתן להבהיר את ההתנהגויות המועילות יותר, כאשר רוב ההתנהגויות הללו עוזרות לטפח חוסן כלפי גירויים חיצוניים.

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

ברכה ליום הולדת לחברה הכי טובה שלך שתגרום לה להתרגש

גזירת ציפורניים לכלב זה קשה – איך הופכים את זה לפשוט?

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button